Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

piątek, 15 sierpnia 2014

Poplenerowa wystawa ikon w Czerwińsku

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny czcimy od dawna pielgrzymując do wielu ośrodków kultu Maryjnego, w Polsce najliczniej na Jasną Górę w Częstochowie. 
W tym roku Droga Ikony postanowiła uczcić to święto wystawą kończącą 10. dniowy plener w Czerwińsku, na którą zostałam zaproszona z ikoną Matka Boża Niewyczerpany Kielich. Dziękuję o. Jackowi Wróblowi SJ i wszystkim uczestnikom pleneru za ciepłe przyjęcie. Może za rok spotkamy się razem z płocką częścią ikonopisów. Oto krótka fotorelacja z mojej wizyty:

a tutaj relacja z GN



Kopia ikony MB Ostrobramskiej w kaplicy.

o. Jacek Wróbel SJ i Agnieszka Małecka dziennikarka GN
Ula Klimowicz (Warszawa), Jadzia Kowalska (Częstochowa) i Ewa Soszyńska (Gdynia)

o. Jacek Wróbel SJ - założyciel Drogi Ikony

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kult ten praktykowany był we wczesnym chrześcijaństwie - wiązało się z nim wiele apokryficznych opowieści. Według jednej z nich w dzień Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny zjechali się apostołowie z oddalonych krańców ziemi, by pochować ciało matki Zbawiciela u podnóża Góry Oliwnej. Przy zaśnięciu Maryi nie było jednak Tomasza, który po spóźnionym przybyciu prosił o otworzenie grobu Maryi. Gdy odsunięto kamień, znaleziono pusty grób, a w miejscu ciała Matki Bożej leżały pachnące lilie i wianki kwiatowe. Dlatego też w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny święci się w kościołach kwiaty i zioła. 


W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz