Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Św. Mikołaj

Deska 32 x 35,5 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment i na assist, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 6. grudnia



Mikołaj, późniejszy święty, żył w IV w. naszej ery w mieście Mira w Azji Mniejszej. Urodził się w mieście Patara ok. 270 roku jako jedyne dziecko swoich rodziców. Kroniki podają, że już od dzieciństwa odznaczał się pobożnością i wrażliwością na ludzką niedolę.
Kiedy wybrano go na biskupa Miry otaczał szczególną opieką ludzi ubogich, nie żałując na pomoc własnego majątku.
Mikołaj zmarł 6. grudnia ok. 350 roku. W 1687 roku jego relikwie zostały przywiezione do Bari we Włoszech. Kult tego świętego bardzo szybko rozprzestrzenił się w całym kościele.

Zwyczaj odwiedzania dzieci przez św. Mikołaja rozpoczął się w XII w. Święty Mikołaj odwiedzał przyklasztorne szkoły, dowiadywał się, czy uczniowie byli grzeczni, posłuszni, pracowici, czy odrabiali zadania i odmawiali modlitwy. Wkrótce zwyczaj ten przeniesiono do domów. Tu grzeczne dzieci wystawiały w wigilię dnia św. Mikołaja (5. grudnia wieczorem) wypastowane buciki, a Mikołaj wypełniał je słodyczami, drobnymi prezentami. Niegrzecznym wsuwał do buta cebulę, rzepę, końskie łajno lub rózgę.
Prezenty w noc wigilijną zaczął św. Mikołaj nosić dopiero w XX w.

Patron: dzieci, cukierników, bednarzy, kupców, marynarzy... Imię Mikołaj znaczy NIKE+LAOS, czyli zwyciężaj lud.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz