Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Święty Jerzy

Deska 25 x 34 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment, tempera jajowa.

Dzień świąteczny - 23 kwietnia 
(w Polsce obchodzony 24 kwietnia ze względu na świętego Wojciecha, który ma swoje święto w ten sam dzień)

Ikona napisana na podstawie ikony ze szkoły nowogrodzkiej z XV w., która obecnie znajduje się w Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu.















Św. Jerzy urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w II. poł. III w. Kapadocji (dzisiejsza Turcja). Z Turcji pochodził jego ojciec, który był rzymskim żołnierzem a matka była Żydówką z Lydd (obecnie Lod w Izraelu), która po śmierci męża wróciła z synem do swojego miasta, gdzie zapewniła mu edukację.

Po uzyskaniu pełnoletności Jerzy wstąpił do armii rzymskiej i szybko awansował. Należał do osobistej ochrony cezara Dioklecjana, który wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Imperium. Jerzy, zmuszony do uczestnictwa w prześladowaniach, często krytykował tę decyzję. Wkrótce rozwścieczony Dioklecjan nakazał torturować go i zabić.
Jerzy został ścięty mieczem pod murami Nikomedii 23 kwietnia 303 lub 305 r. Jego ciało zostało pochowane w Lydd. Niedługo potem został uznany za męczennika i chrześcijanie modlili się przy jego grobie. Uznany za jednego z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Dlaczego więc św. Jerzy przedstawiany jest na ikonach i obrazach za smokiem?
Podczas krucjat do Europy przywędrowała romantyczna opowieść powstała ok. XI w. Legenda mówiła o smoku, który uwił sobie gniazdo na źródle, którego woda zaopatrywała miasto Silene (lub Cyrene). Chcąc nabrać wody mieszkańcy musieli składać smokowi ofiarę w postaci owcy lub dziewicy, którą wybierano losowo. Kiedy los wskazał księżniczkę monarcha błagał o jej życie. Wtedy zjawił się Jerzy, który obronił się znakiem krzyża i pokonał smoka Askalonem (lanca lub rodzaj miecza). Wdzięczne miasto porzuciło pogaństwo i przeszło na chrześcijaństwo. 

Za patrona obrali go: Anglia, Gruzja, Portugalia, Holandia, Niemcy, Szwecja, Bośnia, Serbia, Czarnogóra i Etiopia.
Jest patronem: wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów oraz harcerzy.

W ikonografii przedstawiany jest a takimi atrybutami jak: anioł z wieńcem laurowym lub koroną, baranek, biała chorągiew lub lanca z czerwonym krzyżem, koń, palma męczeństwa, smok zabity. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz