Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

środa, 7 września 2016

Matka Boża z Filerimos

Deska 10 x 12 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment i assist, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 12. września

















Historia tej ikony jest wyjątkowo burzliwa. Tradycja podaje, że napisał ją św. Łukasz Ewangelista dla chrześcijan w Antiochii. Trzy wieki później trafiła do Jerozolimy ale w 430 r. pielgrzymująca do Ziemi Świętej cesarzowa bizantyjska Eudokia przesłała ją siostrze swojego małżonka - św. Pulcherii. Następnie ikona trafiła do świątyni w Blachernach gdzie spędziła ponad 700 lat. 
W 1203 r. krzyżowcy, po złupieniu Konstantynopola wywieźli ikonę do Ziemi Świętej, trafiła do rycerzy joanitów, którzy wywieźli ją na Kretę a potem na Rodos. Ikonę umieszczono w twierdzy na górze Filerimos na 200 lat. Stad nazwa ikony. Uciekający przed Turkami rycerze joanici osatatecznie osiedli na Malcie, gdzie trafiła również ikona.
W 1798 r. Maltę zajęła armia napoleońska i znowu ikona ruszyła w podróż docierając do Triestu, skąd przez Rzym dotarła do Austrii. W tym samym roku car Rosji Paweł I sprowadził ją do Gatczyna k/ Sankt Petersburga. Po zabójstwie cara ikona trafiła do cerkwi w Pałacu Zimowym.
W 1917 r. zacząła się rewolucja październikowa  i ikona w obawie przed profanacją trafiła znowu do Gatczyna. A potem ruszyła w podróż do Estonii, Danii, Niemiec a następnie do Jugosławii (Czarnogóra). Ikona do dzisiaj znajduje się w Muzeum Historycznym w Centije - starożytnej stolicy Czarnogóry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz