Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

środa, 19 marca 2014

Medytacje ikonograficzne na Jubileusz Chrztu Polski

PROPOZYCJA DLA WSZYSTKICH IKONOPISÓW!



Poniżej przedstawiam szczegółową propozycję o. Jacka Wróbla SJ - założyciela Drogi Ikony z Warszawy - myślę, że warto włączyć się do MEDYTACJI IKONOGRAFICZNYCH


C.D.N.



Pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych ikonopisów do wzięcia udziału w propozycji MEDYTACJI IKONOGRAFICZNYCH realizowanych przez pracownię DROGA IKONY z okazji przygotowań i obchodów zbliżającego się Jubileuszu Chrztu Polski.

Wprowadzenie

W związku ze zbliżającymi się obchodami Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, przewidzianymi na rok liturgiczny 2016/2017, Komisja Episkopatu Polski zaproponowała dla diecezji polskich realizację duszpasterskiego programu pod hasłem "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa". Program ten ma służyć odnowie wiary chrześcijan i umocnieniu ich postaw wynikających ze zobowiązań chrzcielnych. Ma on być realizowany w blokach tematycznych, odpowiadających kolejnym latom przygotować a także obchodów roku jubileuszowego w następującej kolejności: Rok pierwszy (2014/2014): „Wierzę w Syna Bożego”, z odpowiadającym mu symbolem świecy i światła; Rok drugi (2014/2015): „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię“, którego symbolem będzie krzyż; Rok trzeci (2015/2016): „Nowe życie w Chrystusie “, z towarzyszącymi symbolami wody i białej szaty; Rok czwarty – jubileuszowy (2016/2017): „Idźcie i głoście Ewangelię “, którego symbolami będą olej i namaszczenie. Wpisując się w działania Kościoła w Polsce, Droga Ikony jako środowisko duszpasterskie i artystyczne chce przedstawić własną inicjatywę i pomysł twórczego włączenia się w realizację tego programu. 

A. Założenia ogólne

Zgodnie z charakterem działań warsztatów Droga Ikony oraz środowiska wokół nich skupionego, chcemy podjąć szczególną refleksję nad treścią Kerygmatu leżącego u podstaw chrzcielnego wyznania wiary. Refleksja ta miałaby się zrealizować poprzez „medytacje ikonograficzne” obejmujące warsztatową pracę artystyczną z towarzyszącym jej komentarzem teologicznym i duszpasterskim. Nicią przewodnią działań na poziomie merytorycznym będzie tematyka przewidziana w czteroletnim program duszpasterski KEP-u przewidzianym na tę okazję. Celem inicjatywy Drogi Ikony jest wzbudzenie dodatkowego impulsu do głębszego i urozmaiconego w formach przeżycia okresu przygotowań i obchodów Jubileuszu oraz spopularyzowanie oryginalnej metody refleksji nad treściami wiary poprzez działania artystyczne, łączące praktykę modlitwy i głoszenia słowa Bożego poprzez kontemplację ikony.

Na propozycję „medytacji ikonograficznych” składać się mają trzy równoległe działania na każdy rok przygotowań: 
1) osobista praca artystyczna twórców w oparciu o określoną tematykę ikonograficzną (wyszczególniona niżej w punkcie B),
2) cykl prelekcji (wykładów, konferencji, katechez) w oparciu o tematy przewodnie zaproponowane przez program KEP-u i odpowiadającą im tematykę ikonograficzną,
3) cykl ekspozycji (wystaw z dedykowanymi spotkaniami), którym towarzyszyć będzie publikacja (katalog prac z tekstami tematycznymi).

Na rok obchodów Jubileuszu (2016/2017) chcemy zaproponować serię ekspozycji syntetycznych, na które składałyby się wybrane ikony z trzyletniego cyklu „medytacji”, opatrzone szerszym komentarzem. Coroczne wystawy jak i ekspozycje w Roku Jubileuszowym chcielibyśmy udostępniać w oparciu o wybrane muzea diecezjalne oraz inne kościelne lub niekościelne ośrodki w Polsce.


B. Szczegółowy program „medytacji ikonograficznych”

Na poszczególne lata działań w ramach „medytacji ikonograficznych” został zaproponowany przez Drogę Ikony określony zakres tematyki ikonograficznej, która – w naszym rozeznaniu – będzie odpowiadała tematom przewodnim i ich symbolice przewidzianym przez program KEP-u na poszczególne lata przygotowań. Na każdy rok wybrane zostały dwa przedstawienia główne – jedno związane z kerygmatycznym wydarzeniem ze Starego i jedno z Nowego Testamentu – oraz przedstawienia z nimi związane.

I. Rok 2013/2014 (od Adwentu do Adwentu) – temat: „Wierzę w Syna Bożego“, symbol: świeca i światło

Wyznanie wiary w Chrystusa jak i wiara w Jedynego Boga związane są z darem łaski, która jest inicjatywą samego Stwórcy i Zbawiciela wobec człowieka. Zatem w tradycji ikonograficznej odpowiadają im wszelkie przedstawienia „epifanijne”, nawiązujące do wydarzeń objawiania się Boga, przekazane przez Stary i Nowy Testament. Dotyczą one przede wszystkim osoby Jezusa Chrystusa, wcielonego Syna Bożego, wszelkich manifestacji chwały Bożej w wydarzeniach teofanijnych ST, postaci i działań Mocy Niebieskich, tj. Aniołów, a także Bożych działań związanych z powoływaniem i utwierdzaniem w powołaniu ludzi przez Niego szczególnie wybranych. Wyznanie wiary w Syna Bożego wyrażane jest więc explicite lub implicite poprzez ikonografię Chrystusa, Maryi Theotokos, Archaniołów, Patriarchów, Proroków oraz Wyznawców i Doktorów Kościoła, nazywanych „oświecicielami wiary”.

Ikonami przewodnimi tego roku będą: 
- ST: Objawienie Chwały Bożej Mojżeszowi w Krzewie Gorejącym
- NT: Objawienie Chwały Bożej w Przemienieniu Chrystusa na górze Tabor

Inne przedstawienia ikonograficzne związane z tematyką roku:
- ikonografia Chrystusa: Emmanuel, Mandylion, Pantokrator, Zbawiciel w Mocach, Chrystus Arcykapłan,
- ikonografia Matki Bożej: Oranta, MB „Znak“, MB „Krzew Gorejący“, Hodegetria, Eleusa,
- ikonografia Sofii-Mądrości Bożej (trzy typy: tzw. Nowogrodzka, Jarosławska, Kijowska)
- ikonografia Archaniołów: „Małe deesis” (przedstawienie z Archaniołów z Emmanuelem), Sobór Archaniołów (przedstawienie z Emmanuelem), św. Michał Archanioł Archistrateg (wersja na koniu i stojący w zbroi), św. Archaniołowie Michał i Gabriel z Deesis, 
- przedstawienia epifanijne ST: Eliasz karmiony na pustyni przez kruka, Eliasz na rydwanie ognistym, Wizja Ezechiela,
- przedstawienia epifanijne NT: Zwiastowanie NMP, Sen św. Józefa, Spotkanie Maryi z Elżbietą, Spotkanie Pańskie (Przedstawienie Jezusa w świątyni), Pokłon Mędrców, Wjazd św. Rodziny do Egiptu (wypełnienie proroctwa Iz 19,1), Cud w Kanie Galilejskiej, Jezus uzdrawia niewidomego od urodzenia, Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Niewiasty przy pustym grobie, Wniebowstąpienie Chrystusa,
- ikonografia Patriarchów i Proroków ST, 
- Powołanie św. Apostołów Jana i Andrzeja, Powołanie św. Piotra Apostoła,
- ikonografia Wyznawców i Doktorów Kościoła.

(Program ikonograficzny na dalsze lata będzie podawany po rozpoczęciu danego roku)


C. Zasady uczestnictwa w projekcie “Medytacji ikonograficznych”.

Propozycja skierowana jest do wszystkich ikonopisów, zarówno wyrosłych z Drogi Ikony i biorących czynny udział w naszych działaniach, jak i tych ukształtowanych czy związanych z innymi ośrodkami ikonopisania. Warunkiem podstawowym wzięcia udziału w przedsięwzięciu jest przede wszystkim chcieć osobistego duchowego włączenia się w dzieło przygotowania do Jubileuszu. (Zainteresowani tematem znajdą garść informacji o ogólnych założeniach Programu na stronach Gościa Niedzielnego: http://gosc.pl/doc/1518701.Program-dusz ... ki-2013-14 )  

Niedługo zostanie tu podany link do moduł zapisów, gdzie każdy chętny ikonopis będzie mógł zdeklarować się odnośnie podjęcia osobistej modlitwy i pracy z określonym tematem ikonograficznym (deklaracja nie będzie ona miała charakteru zobowiązania a jedynie wyrażenia woli włączenia się w działania “medytacji ikonograficznych”). Na podstawie tej deklaracji a następnie potwierdzeniu wykonania ikony i przysłania odpowiedniego zgłoszenia, będzie można zgłosić swoją ikonę do dorocznego cyklu tematycznych wystaw organizowanych przez Drogę Ikony. O szczegółach przesyłania zgłoszeń i trybie kwalifikacji oraz warunkach udostępniania ikony do ekspozycji będziemy informować w odpowiednim czasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz