Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

środa, 27 stycznia 2016

Trójca Święta wg św. Andrieja Rublowa

Deska 29,5 x 35,5 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulnent i na assist, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 56. dzień po Wielkanocy

poniedziałek, 25 stycznia 2016

"Trzeba mieć oczy dziecka" - wywiad Agnieszki Małeckiej z Gościa Niedzielnego

Trzeba mieć oczy dziecka

DODANE 25.01.2016 11:09
am
O przedstawieniu apostołów Piotra i Pawła, specyfice ikony, i o tym, czy można porównywać ją z obrazem w malarstwie zachodnim mówi Katarzyna Kobuszewska, założycielka Pracowni Ikonograficznej w Płocku, w rozmowie z Agnieszką Małecką.
Trzeba mieć oczy dziecka ARCHIWUM KATARZYNY KOBUSZEWSKIEJPłock, 12.01.2016. Ikona apostołów św. Piotra i Pawła, wykonana przez ikonopistkę Katarzynę Kobuszewską
- Napisałaś niedawno ikonę przedstawiającą dwa filary Kościoła - św. Piotra i św. Pawła, którzy się obejmują i składają braterski pocałunek. To niezwykłe przedstawienie…
- Inspirowałam się pracą współczesnej ikonopisarki rosyjskiej Anny Kudryecevej. Zanim dotarło do mnie wyjaśnienie teologiczne tej ikony, to w pierwszym momencie zafascynowała mnie ze względu na pewne emocje, jakie niesie. Zastanawiałam się, dlaczego apostołowie są w ogóle w takiej pozie. Wcześniej widywałam ikony świętych Piotra i Pawła, ale zwykle były to dwie stojące postacie, ewentualnie trzymające sobie ręce na ramionach. Czymś rzadkim jest, by dwie postacie na ikonie w ogóle się dotykały, oczywiście oprócz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Samo przedstawienie wywodzi się z Kościoła Wschodniego i symbolizuje zjednoczenie dwóch Kościołów. Spotkałam się też z określeniem „Pocałunek dwóch Kościołów”. Zaintrygowały mnie temat i uroda tego przedstawienia. Jest coś wzruszającego w tej ikonie, która pokazuje braterską miłość dwóch uczniów Pana Jezusa, których losy są nam najbardziej znane. Jednocześnie była to chyba najdłużej tworzona przede mnie ikona, ponieważ rozpoczęłam ją dwa lata temu, a potem odłożyłam. Przyszedł jednak taki dzień, gdy postanowiłam, że ją skończę.

Matka Boża Trójręka - ikona Ewy Kłosińskiej

Deska 30 x 42 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment i assist, szlagaluminium, tempera jajowa, werniks.

poniedziałek, 18 stycznia 2016

sobota, 9 stycznia 2016

Warsztaty z ikoną Matki Bożej Hodegetrii - 3 zjazd

Piątkowo sobotnie spotkanie płockich ikonopisów upłynęło bardzo szybko. Podczas warsztatów skupiłyśmy się na modelowaniu szat Dzieciątka Jezus oraz Maryi. Na gotowym już obliczu Matki Boskiej Częstochowskiej a także Matki Bożej Iwerskiej namalowano rany, które charakteryzują tzw. ikony zranione.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji:

piątek, 8 stycznia 2016

Ręcznik do ikony

Oto ręcznik do ikony wykonany ręcznie przez Elenę Danilenko. Motyw na ręczniku pochodzi z jej rodzinnych stron, czyli z Petersburga.

Cena - 130 zł

Tak prezentuje się na mojej ikonie.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Św. Mikołaj

Deska 32 x 35,5 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment i na assist, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 6. grudnia

piątek, 1 stycznia 2016

Nowy Rok - nowe wyzwania

Witamy w Nowym Roku!!! 

Życzymy wszystkim aby spełniły się Wasze najśmielsze życzenia, pamiętając co powiedział Karol de Foucauld "Jezus jest mistrzem rzeczy niemożliwych".

Jako jedno z postanowień noworocznych proponujemy zrobienie czegoś dla siebie - podjęcie wyzwania uczestnictwa w warsztatach ikonopisania w 2016 roku:-) 
Oto nasze propozycje:

Warsztaty złocenia z elementami reliefu wypukłego - dla początkujących i zaawansowanych, rekrutacja trwa do 15. lutego



Warsztaty ikonopisania dla początkujących w Nieszawie - rekrutacja trwa do 25. marca 2016 r. (6 dni)















W lutym czeka nas wystawa ikon w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, bliższe informacje już wkrótce!

A w drugiej połowie roku planujemy:


- plener w wakacje (I. połowa lipca)
- warsztaty dla zaawansowanych "Mój święty Patron"

Proszę o udostępnianie:-)