Dziś wspomnienie Archaniołów - św. Michała i Gabriela
Menu
- START
- O NAS
- PRACOWNIA
- WARSZTATY
- WYDARZENIA
- PLENERY
- WYSTAWY
- PISZA O NAS
- MÓJ WARSZTAT
- SKLEPIK
- KONTAKT
PROPOZYCJE WARSZTATÓW
Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY
czwartek, 29 września 2016
środa, 28 września 2016
Matka Boża Pneumatofora - Niosąca Ducha Świętego
Deska 18 x 25 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment, tempera jajowa, werniks.
Dzień świąteczny - Pięćdziesiątnica.
poniedziałek, 26 września 2016
Dzień rosyjski w pracowni
Dzisiaj w pracowni był "Dzień rosyjski" za sprawą naszej koleżanki Eleny Danilenko, która urodziła się nad Morzem Azowskim, w Rosji.
W latach 90. studiowała w Petersburgu na Leningradzkoje Hudożestwiennoje Ucicisie im. W. Sierowa na wydziale konserwacji i renowacji dzieł malarskich, w tym ikon. Potem skończyła studia ASP im. I. Repina na wydziale historii sztuki. A pracę dyplomową pisała o portretach Stanisława Wyspiańskiego.
Od 2001 r. mieszka w Płocku, zajmuje się malarstwem pejzaży, martwej natury i portretów.
Dzisiaj przybliżała nam kuchnię rosyjską serwując pyszny borszcz i bliny s naczynkoj is swieżej kapusty i markawi. Zadbała również o wystrój przynosząc charakterystyczne przedmioty z Rosji. Chciałyśmy dorównać Elenie i przygotowałyśmy: wareniki s kartoszkoj (po naszemu ruskie pierogi), babę ziemniaczaną, bliny z kawiorem a także pyszne ciasta.
Ostrzeżenie - oglądanie zdjęć grozi ślinotokiem:-)
sobota, 24 września 2016
Warsztaty dla początkujących - 1. spotkanie
Pierwsze warsztaty, dla osób rozpoczynających swoje spotkanie z ikoną, to zwykle mnóstwo pytań, przyswajanie nowego słownictwa, trochę niepewności i ćwiczenia z pędzelkiem. Dzisiaj, oprócz podlinnika, wykonaliśmy przepróchę i oznamionowanie deski. Naszym wzorem jest oczywiście Mandylion - Oblicze Jezusa.
piątek, 23 września 2016
Ukrzyżowanie wg Cimabue - proces
No to zaczynam... Ukrzyżowanie wg Cimabue (właściwie Cenni di Pepo) z kościoła San Domenico w Arezzo we Włoszech. Ten XIII wieczny artysta jako jeden z pierwszych odszedł od schematycznego, bizantyjskiego przedstawiania człowieka. Krucyfiks został wyzłocony i namalowany na desce temperą jajową. Duża ekspresja ciała Jezusa oraz trójwymiarowe wrażenie postaci będzie odtąd cechą charakterystyczną epoki gotyku we Włoszech.
środa, 21 września 2016
Ikony Anny Gapy
Wszystkie ikony napisane zostały na deskach z lewkasem, złocone 23 3/4 karatowym złotem na pulment i assist, w technice tempery jajowej.
poniedziałek, 19 września 2016
Europejskie Dni Dziedzictwa w Ratowie - relacja
Oto krótka fotorelacja z wczorajszego pobytu w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie. Oprócz naszej wystawy i pokazu ikonopisarskiego zobaczyć było można wystawę fotograficzną i malarską z Mławy; grupę rekonstrukcyjną - średniowiecznych rycerzy oraz zwiedzić kompleks budynków pobernardyńskich murów klasztoru oraz sanktuarium wraz z podziemnymi kryptami. Piękna historia kościoła udostępniona jest na stronie Sanktuarium - polecam.
Serdeczne podziękowania dla Księdza rektora Bogdana Pawłowskiego oraz wszystkich odwiedzających.
piątek, 16 września 2016
Festyn w Stanisławówce z okazji odpustu
W niedzielę, po Mszy Św. o 12.00 zapraszamy na festyn, który odbędzie się na terenie parafii św. Stanisława Kostki w Płocku. Z tej okazji przygotowaliśmy pokaz warsztatu ikonopisarskiego w wykonaniu Barbary Misiun i Elżbiety Szkopek. Moje koleżanki będę malować ikony a także opowiadać o swoich ikonopisarskich doświadczeniach. Będzie również ostatnia okazja zapisać się na warsztaty ikonopisania dla początkujących.
Zapraszamy serdecznie:-)
czwartek, 15 września 2016
Ikona św. Franciszka - proces polerowania i puncowania
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć ze zdobienia ikony św. Franciszka. Do polerowania używałam agatu typu "ząb" a do puncowania okrągłych, łukowych i ozdobnych puncyn.
wtorek, 13 września 2016
Kiot
Drewniana skrzyneczka do ikon zwana kiotem (gr. kibotos) służy wiernym kościoła wschodniego do przechowywania i eksponowania ikony. Często bogato zdobiona w drewnie lub w metalu, w głównej części posiada szklaną szybkę, która chroni ikonę.
Prezentowany kiot wykonany został do ikony Mandylionu - oblicza Najświętszego Jezusa Chrystusa ale może mieć również inny wymiar wg zamówienia.
Zapraszam do sklepiku lub na www.podobraziadoikon.vxm.pl
poniedziałek, 12 września 2016
Europejskie Dni Dziedzictwa 2016
Na zaproszenie ks. rektora Bogdana Pawłowskiego z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy będziemy w najbliższą niedzielę w Ratowie. Zapraszamy na IV Festiwal Ziemi Zakrzeńskiej "Śladami Pawła z Radzanowa", na który przygotujemy wystawę ikon i pokaz warsztatu ikonopisarskiego.
sobota, 10 września 2016
Warsztaty z ikoną Trójcy Świętej - 1. spotkanie
Pierwsze spotkanie warsztatowe z najważniejszą, najpiękniejszą a może najtrudniejszą ikoną Trójcy Świętej wg św. Andreja Rublowa. To starotestamentowe przedstawienie tzw. "Gościnności Abrahama" na pewno jest wyzwaniem dla każdego ikonopisa.
Podczas warsztatu nasza praca skupiona była na murach domu, dębie Mamre i skale, czyli symbolach trzech Osób Boskich: Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Św. Za miesiąc ciąg dalszy...
Oto krótka fotorelacja:
piątek, 9 września 2016
czwartek, 8 września 2016
Przedstawiam...
Przedstawiam... - to będzie cykl wypowiedzi, refleksji osób, które wzięły udział w warsztatach ikonopisania w naszej pracowni i kontynuują swoją pracę nad ikoną. Różne spojrzenia dotyczące spotkania ze sztuką ikony, wielowiekową techniką i aspektem duchowym podczas pisania ikon.
Zapraszam do lektury:-)
Przedstawiam Annę Pius
„Nie są wymagane zdolności plastyczne ani specjalne predyspozycje.” To właśnie
zdanie „wyłowiłam” z ogłoszenia, które usłyszałam w Katolickim Radiu Płock, w czerwcu 2013 r.
Podana wiadomość dotyczyła organizowanych warsztatów ikonopisania, a ikona
zawsze mnie intrygowała. Po rozmowie telefonicznej z przemiłą nauczycielką pisania ikon, którą jest Kasia Kobuszewska bez zastanowienia podjęłam decyzję i zapisałam
się na warsztaty. Moje myślenie ograniczyło się wtedy do argumentu, że własnoręcznie wykonane ikony mogą być
oryginalnym prezentem dla moich bliskich. Po refleksji i ocenie moich
możliwości czułam, że powinnam zrezygnować; nie dam rady. Toczyłam walkę, było
ciężko. Tylko dzięki Kasi, która nie stresowała, ale dokładnie instruowała krok
po kroku, wytrwałam... i napisałam ikonę!
Nie wyobrażałam sobie jednak, że taki
święty obraz tworzy się według ściśle określonego kanonu; że każda kreska i
kolor coś konkretnego oznacza. Dużo się nauczyłam pod okiem Kasi. Uczyła nas
nie tylko jak z wyczuciem trzymać pędzel, mieszać medium i ucierać pigmenty ale
też dokładności i cierpliwości; modlitwy oraz historii i teologii ikony. Samodzielnie napisałam pięć ikon, a szósta jest w trakcie realizacji. (zob. fot.)
Dlaczego
to robię? Wykonuję zawód terapeuty zajęciowego w szpitalu i często widzę radość i ożywienie chorego człowieka podczas pracy artystycznej.
Pisanie jednak ikony to nie tylko radość tworzenia; praca nad ikoną jest
modlitwą i niepowtarzalną przygodą obcowania z transcendencją. Długo pracuję
nad ikoną; to wygląda tak jakbym wcale nie miała ochoty jej ukończyć i wiem, że nie potrafię namalować tego „czegoś” najważniejszego.
Mam nadzieję, że nie zniechęciłam
czytelnika, a na pewno przyszłego uczestnika wyjątkowych warsztatów
ikonopisania, bo prowadząca Kasia, która jest nie tylko mistrzynią w swoim fachu, ale
potrafi stworzyć cudowną atmosferę do pracy. Pokieruje adeptem sztuki tak, aby
ukończył pracę i zapali człowieka do samodzielnego malowania tych nadzwyczajnych
obrazów.
środa, 7 września 2016
poniedziałek, 5 września 2016
Art&Glass Festiwal - relacja
Wczoraj zakończył się Art&Glass Festiwal, który odbywał się w ramach 58. Września Jeleniogórskiego. Ależ się działo... wielu wystawców z Polski i Czech przyciągnęło zwiedzających na Plac Ratuszowy. Królowało głównie szkło i wszelka twórczość z nim związana: witraż, mozaika, naczynia i biżuteria. Były również pokazy związane z wyrobem szklanych i ceramicznych wyrobów, warsztaty dla dzieci i mnóstwo atrakcji z koncertem zespołu "Raz, dwa, trzy" oraz Filharmonii Jeleniogórskiej.
Dziękuję Jeleniogórskiemu Centrum Kultury za zaproszenie a wszystkich odwiedzających nasze stoisko pozdrawiam serdecznie:-)
https://www.youtube.com/watch?v=KYE-lAuQsug
https://www.youtube.com/watch?
czwartek, 1 września 2016
Fartuch do malowania
I po wakacjach... Czy pamiętacie fartuszki do szkoły? Z pewnego sentymentu ale i z powodu ubrudzonych pigmentami ubrań uszyliśmy fartuchy ochronne do malowania:-)
Proponuję zobaczyć najmodniejszy w tym sezonie fartuch malarski uszyty z ponadczasowego jeansu. Wykończony taśmą i regulatorem. Posiada dwie praktyczne kieszenie.
Proponuję zobaczyć najmodniejszy w tym sezonie fartuch malarski uszyty z ponadczasowego jeansu. Wykończony taśmą i regulatorem. Posiada dwie praktyczne kieszenie.
Rozmiar over size - szerokość 66 cm, długość 90 cm Materiał jest zdekatyzowany (nie ściągnie się po praniu) i ma dodatek lycry więc ładnie się układa.
Zapraszam do sklepiku bloga oraz na www.podobraziadoikon.vxm.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)