Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

sobota, 27 maja 2017

Warsztaty ze św. Patronem - 3. spotkanie

Nasze dzisiejsze spotkanie zdominowała praca nad rozjaśnianiem oblicza i dłoni świętych. Modelunek światłocieniowy uzyskujemy nakładając laserunkowe warstwy farby. Do skończenia jeszcze dużo pracy ale już widać pierwsze efekty.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

wtorek, 23 maja 2017

niedziela, 21 maja 2017

Jeszcze raz o drewnie

Oto kolejna dostawa wysezonowanego i wysuszonego drewna lipowego, które było ścięte w styczniu 2016 roku. Sezonowanie często mylone jest z suszeniem a drewno na podobrazia potrzebuje obu tych procesów jednak sezonowanie jest pierwszym ważnym krokiem. Proces ten trwa zwykle ok. 1,5 roku, drewno w postaci tarcicy składowane jest na otwartym terenie, często pod zadaszeniem a parametry powietrza wpływającego na stan drewna to: wilgotność, temperatura i ruch powietrza. Czy wiecie, że nawet kierunek ustawiania stosów ma znaczenie - układa się drewno tak aby długość desek przebiegała w kierunku wschód - zachód.
Natomiast suszenie drewna wysezonowanego jest procesem krótszym - trwa zwykle do 21 dni. Drewno poddawane jest suszeniu w suszarniach powietrznych z wymuszonym obiegiem powietrza. Zadaniem suszenia jest doprowadzenie do równomiernego rozprowadzenia wilgotności na całej powierzchni drewna. Podczas tego procesu, za pomocą sprężonej pary wodnej, dostarcza się do obiegu powietrza środki owadobójcze i grzybobójcze co efektywnie podnosi jakość drewna.
To oczywiście duży skrót wiedzy dot. technologii drewna, której uczyłam w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie - na potwierdzenie zdjęcie z zeszytu - lekcja z 6 czerwca 1988 r.:-)


sobota, 20 maja 2017

Warsztaty ze św. Patronem

Warsztaty ze św. Patronem rozpoczęte! W naszej pracowni powstają ikony św. Urszuli, św. Mikołaja i św. Marka. Po fazie przygotowawczej - wykonaniu podlinnika, przeprósze i oznamionowaniu deski wykonaliśmy złocenie oraz położyliśmy sankir, czyli podmalówkę partii cielesnej. Ciąg dalszy nastąpi...

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji:

piątek, 5 maja 2017

Plener ikonopisów w Zachełmiu

W pięknych okolicznościach przyrody, czyli w Karkonoszach odbędzie się w sierpniu plener ikonopisów, na który serdecznie zapraszam.


poniedziałek, 1 maja 2017

Spotkanie u Fotini Mavrommati w Chanii

Podczas wyprawy na Kretę miałyśmy również okazję odwiedzić i poznać osobiście moją znajomą z fb - Fotini Mavrommati oraz jej przyjaciółkę Theodorę Machairę, które piszą ikony  - oczywiście wg szkoły kreteńskiej.
W domu Fotini wiszą jej piękne ikony ale siedziałyśmy na balkonie, z którego roztaczał się bajeczny widok na morze... Nasza rozmowa skupiała się głównie na technicznych szczegółach dotyczących kolorystyki ikon kreteńskich, obejrzałyśmy mnóstwo zdjęć a nawet pokaz podmalówki zwanej felonio. 
Potem obiad "co tam morze dało" i zwiedzanie Chanii - pięknego, kreteńskiego miasta. Zapraszam do obejrzenia zdjęć: