Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

poniedziałek, 11 września 2023

Sympozjum Ikonografów Polskich w Wadowicach 2023 r.

W ostatnią sobotę miałam przyjemność uczestniczyć, na zaproszenie organizatorów, w drugim już Sympozjum Ikonografów Polskich w Wadowicach.

Piękne miejsce - Dom Rekolekcyjny Ojców Karmelitów gościł ok. 140 Uczestników a Organizatorami była Szkoła Malowania Ikon im. św. Józefa z Wadowic, Śląska Szkoła Ikonograficzna oraz Droga Ikony.

Program sobotnich wykładów prezentował się imponująco i rzeczywiście wszystkie spotkania i prezentacje wypadły świetnie. Na początku przywitali wszystkich o. dr Piotr Zerzucha OCD oraz Pani Barbara Cudo. Następnie swój wykład na temat "Obrazy Boga w Biblii" miał ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski - nie da się tego streścić, tego trzeba było wysłuchać gdyż ks. Profesor ma niesamowity dar zatrzymywania słuchających w czasie. Kolejny wykład poprowadził ks. dr hab. Dariusz Klejnowski - Różycki - prof. UO a tematem była "Teologia sztuki oraz Katolicki kanon soborowy" - arcyciekawe tematy wypowiedziane również z wielką starannością i przede wszystkim, mimo trudnego tematu, bardzo jasno i klarownie. Aż chciałoby się dłużej posłuchać. Potem nastąpiła prezentacja koncepcji i programu Szkoły Malowania Ikon, którą poprowadził założyciel art. plastyk Pan Krzysztof Cudo. Wiele tematów dotyczących funkcjonowania różnych środowisk na pewno było wspólnych, wielkie brawa za organizację Sympozjum i zaproszenie ciekawych Gości oraz stworzenie płaszczyzny poznania się z innymi środowiskami ikonopisarskimi.

Po przerwie wysłuchaliśmy założyciela i właściciela firmy Kremer - Pana dr. Georga Kremera, który rozpoczął swój wykład od tła historycznego mającego swoje korzenie w starożytności - kiedy ludziom potrzebne są pigmenty aby wyrazić swój zachwyt nad światem. Następnie już historyczne i współczesne pozyskiwanie pigmentów oraz ich właściwości. Była również możliwość zobaczenia na żywo bardzo ciekawych minerałów oraz wyprodukowanych z nich pigmentów - żaden próbnik tego nie odda. Na koniec dostaliśmy prezent - próbkę białego pigmentu pozyskiwanego niedaleko Larissy w Grecji - Huntitu. Kolejną i ostatnią prezentacją był wykład dr hab. Joanny Trąbskiej - prof. UR "Barwny świat pigmentów mineralnych" - niesamowita wiedza dotycząca wielu, używanych na co dzień przez ikonopisów, pigmentów była niezwykle pouczająca, szczególnie temat niestabilności niektórych z pigmentów. 

W czasie przeznaczonym na prezentację różnych środowisk ikonopisarskich miałam możliwość przedstawienie mojego rodzinnego miasta Płocka ale również innych miast, w których realizujemy warsztaty. Dziękuję wszystkim za wysłuchanie i kontakt - okazało się, że na sali było bardzo wielu naszych Klientów, których było miło poznać więc jeszcze raz z tego miejsca pozdrawiamy. Miałam nadzieję na zobaczenie mojego pierwszego, ważnego Nauczyciela warsztatu - o. Jacka Wróbla SJ ale pewnie muszę poczekać:-)

Dziękuję też mojej koleżance z Przegędzy k/ Rybnika - Danusi Kniażyckiej, która mi towarzyszyła w tej wyprawie.

PS Słynnych kremówek nie dałam rady już spróbować więc muszę przyjechać jeszcze raz:-)))

Z Organizatorami Sympozjum - od lewej ks. dr hab. Dariusz Klejnowski - Różycki, Barbara Cudo, Katarzyna Kobuszewska, Danuta Kniażycka i Krzysztof Cudo


o. dr Piotr Zerzucha OCD

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

ks. dr hab. Dariusz Klejnowski - Różycki

Barbara i Krzysztof Cudo

dr Georg Kremer

dr hab. Joanna Trąbska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz