Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

piątek, 10 maja 2013

Ikona znaczy obraz...

Ikona (z grec. eikon, czyli obraz) jest znakiem obecności Boga, a jednocześnie najprostszą i najbardziej bezpośrednią formą świadomości religijnej narodów bizantyjskiech i słowiańskich. Powstała na styku trzech kultur: egipskiej, judaistyczno - chrześcijańskiej i antycznej. To Św. Łukaszowi przypisuje się namalowanie pierwszych ikon przedstawiających Matkę Bożą trzymającą na ręku Dzieciątko.


Szkic linearny - Św. Łukasz pisze ikonę Matki Bożej Hodegetrii



Uniwersalne piękno ikony, i fakt że została napisana wg odwiecznej, wschodniochrześcijańskiej tradycji warsztatowej, mającej ponad 1300 lat, przetrwało do dziś i jest kultywowane przez liczne ośrodki na całym świecie. Koniec XX wieku to wielkie odrodzenie ikon rosyjskich a w Polsce początek i rozwój szkół ikonopisania.

Współczesne ikony, bez wątpienia, budzą podobne emocje jak pierwsze ikony wiele wieków temu - służąc wierzącym jako element kultu, czyli czci Boga. Do dzisiaj, zwłaszcza na Lubelszczyznie, pozostała tradycja obdarowywania ikoną z okazji: Chrztu Św., Pierwszej Komunii Św., Bierzmowania, Ślubu lub innych ważnych wydarzeń religijnych i rodzinnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz