Menu

PROPOZYCJE WARSZTATÓW


Warsztaty, które organizuje Pracownia Ikonograficzna dostosowane są do osób początkujących, które chciałyby dopiero zacząć pisać ikony oraz do osób zaawansowanych, które pragną doskonalić swoje umiejętności - warsztaty pozłotnicze, warsztaty tematyczne, plenery. POZNAJ TERMINY

poniedziałek, 31 grudnia 2018

Warsztaty z ikoną Archanioła Michała u Alexandry Kaouki na Krecie

Serdecznie zapraszam na organizowane po raz piąty, tygodniowe warsztaty u wspaniałej ikonograf Alexandry Kaouki, z którą napiszemy ikonę Archanioła Michała.
Alexandra pracuje w technice tempery jajowej oraz kontynuuje tradycje szkoły kreteńskiej.




Oprócz pięknej ikony, z którą wyjeżdża każdy Uczestnik, miasto Rethymno oferuje wiele atrakcji do wypoczynku - warto się skusić na wcześniejszy urlop od codzienności:-)

niedziela, 23 grudnia 2018

Życzenia

W ten szczególny czas życzymy wszystkim ikonopisom nie tylko z naszej pracowni, Klientom, współpracownikom i dostawcom błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.


piątek, 21 grudnia 2018

Boże Narodzenie

Nad tym przedstawieniem Bożego Narodzenia pracowałam razem z mężem:-) 

Deska lipowa 27x56, złoto 23 3/4 karata na susło, mosiądz, akryl, werniks.



wtorek, 18 grudnia 2018

Spotkanie opłatkowe w pracowni

Wczoraj spotkaliśmy się już po raz szósty w naszej pracowni z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Opłatek, życzenia i potrawy wigilijne to symbol radosnych urodzin naszego Pana Jezusa. To również chwila zatrzymania się w biegu i zadumy.
Dziękuję wszystkim, którzy przybyli wczoraj ale również wszystkim związanym z naszą pracownią. 


piątek, 14 grudnia 2018

Św. Jan Teolog

Deska 20x25, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 27. grudnia

poniedziałek, 10 grudnia 2018

Święta Rodzina

Deska 36 x 28, lewkas, złoto 23 3/4 karata na mikstion, tempera jajowa, werniks

Poświęcenie ikon w Sankruarium św. Józefa w Słupsku

Po warsztatach najwspanialszym momentem dla każdego ikonopisa jest dzień poświęcenia ikon, które odbyło się wczoraj podczas Mszy Św. w Sanktuarium św. Józefa w Słupsku. Serdecznie dziękujemy Ks. Kustoszowi Władysławowi Stec-Sala.


Warsztaty pisania ikon z ikoną Świętej Rodziny w Słupsku - 3. zjazd.

Warsztaty, warsztaty i po warsztatach... bo wszystko co dobre szybko się kończy. Nasz ostatni zjazd w Słupsku skupiony był na modelowaniu światłem szat Maryi, Jezusa i św. Józefa. Na koniec podpisaliśmy postaci w ikonie wg tradycji bizantyjskiej.
To wielka łaska móc pisać ikony, dziękuję naszemu Boskiemu Mistrzowi i wszystkim którzy pomogli nam spotykać się razem przy ikonie Świętej Rodziny.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:


środa, 5 grudnia 2018

Matka Boża Achtyrska - ikona Andrzeja Jędrzejczuka

W naszej pracowni, od kilku miesięcy uczył się Andrzej (mój kolega z wojska;-) Andrzej na co dzień pracuje zawodowo, jest mężem i tatą trójki dzieciaków więc czasu ma bardzo mało. Jako swoją pierwszą ikonę wybrał trudne przedstawienie Matki Bożej Achtyrskiej. Myślę jednak że udało mu się pięknie napisać i oddać emocje tej wymagającej ikony. 
Zobaczcie zdjęcia z wybranych etapów pisania ikony: 


poniedziałek, 3 grudnia 2018

Warsztaty pisania ikon z ikoną Bożego Narodzenia - 4 zjazd.

Ostatni weekend to czwarty już zjazd z ikoną Bożego Narodzenia. Nasza praca skupiona była na wszystkich postaciach w ikonie - Matka Boża, Dzieciątko Jezus, św. Józef, Aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i kobiety kąpiące Jezusa. Wyzwaniem był rozmiar deski, niektóre oblicza są bardzo małe więc praca dużo cięższa i bardziej precyzyjna.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć:


niedziela, 2 grudnia 2018

Poświęcenie ikon w Kościele na Górkach w Płocku

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę Adwentu, moje koleżanki ikonopistki: Bożena Suchecka, Joanna Małecka, Urszula Ziarko i Anna Gapa zaniosły do świątyni swoje ikony. Poświęcił je Ksiądz Proboszcz Tadeusz Łebkowski, któremu bardzo dziękujemy za piękne słowa i radość z jaką przyjmuje nas za każdym razem.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć:


sobota, 1 grudnia 2018

środa, 28 listopada 2018

Werniksowanie ikony

Jednym z najchętniej odwiedzanych postów na blogu jest ten o werniksowaniu ikony z maja 2014 roku. Wiem z doświadczenia, że to bardzo wrażliwy proces dlatego staram się pomóc wszystkim tym, którzy się boją lub mają trochę mniej doświadczenia.
Werniksowanie ikony to chyba najtrudniejszy etap. Boimy się, że zniszczymy malaturę, złocenie i naszą wielogodzinną pracę. Przez lata eksperymentowałam z różnymi środkami do werniksowania - zaczynałam z olifą, która choć tradycyjna wydaje mi się trudna w używaniu - długo schnie, ciemnieje i nierówno pokrywa powierzchnię. Potem były inne środki ale żaden nie spełniał moich oczekiwań. Teraz mogę polecić z całą pewnością już trzy dobre werniksy: capaplex, olej twardoschnący i olej satynowy do tempery.


sobota, 24 listopada 2018

Wystawa ikon w Piechowickim Ośrodku Kultury - wernisaż

Piękny wieczór w Piechowickim Ośrodku Kultury. Wernisaż ikon przyciągnął niezwykle ciekawych ludzi oraz moich przyjaciół ikonopisów - Dorotę Niebudek, Grażynę Użarską-Żwan i Agnieszkę Buczek oraz Mariusza Niebudek. Podczas wernisażu, dzięki Dorocie, nasi Goście mogli zobaczyć pokaz pisania ikony:-)
Serdecznie dziękuję Pani dyrektor Annie Kalisz za zaproszenie i Pani Ewie Romańskiej za koordynację organizacji oraz wszystkim, którzy przybyli na wernisaż.


link do strony POK`u

środa, 21 listopada 2018

wtorek, 20 listopada 2018

Matka Boża Achtyrska

Deska 30 x 42, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 15. lipca.


poniedziałek, 19 listopada 2018

Warsztaty pisania ikon z ikoną Świętej Rodziny w Słupsku - 2 zjazd

Kolejne spotkanie ze wspaniałą grupą ze Słupska - tym razem nasza praca skupiona była na rozjaśnianiu partii cielesnych. To trudna praca - wymagająca skupienia i pewnej ręki. Kluczową sprawą są proporcje aby Święty w ikonie przedstawiony był w tradycji ikony bizantyjskiej.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji:

czwartek, 15 listopada 2018

Matka Boża - ikona Andrzeja Zajdla

To pierwsza ikona Pana Andrzeja, który uczył się w naszej pracowni od kilku miesięcy. Staranność wykonania napisanej ikony jest godna podziwu. Gratuluję serdecznie i bardzo dziękuję za zaufanie, mam nadzieję że niedługo zobaczymy więcej ikon Pana Andrzeja:-)
Zapraszam do obejrzenia zdjęć: 

środa, 14 listopada 2018

Archanioł Rafał

Deska 20x25, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 29. września

wtorek, 13 listopada 2018

Werniksowanie ikony olejem satynowym

W naszym sklepie pojawił się nowy werniks do ikon napisanych w technice tempery chudej. To werniks olejny satynowy do tempery
Używam go od prawie roku i naprawdę polecam wszystkim ikonopisom. Pięknie wydobywa kolory i mimo, że jest satynowy podkreśla wszystkie odcienie czerwieni, błękitów i zieleni.
Jego główną zaletą, oprócz ładnego wykończenia, jest szybki efekt. Jak go stosować pokazuję pokrótce na poniższych zdjęciach. 

Pojemność 100 ml a cenę można sprawdzić w naszym sklepie.







poniedziałek, 12 listopada 2018

Warsztaty pisania ikon z ikoną Bożego Narodzenia - 3 zjazd.

Nasze trzecie spotkanie z ikoną Bożego Narodzenia odbyło się pod znakiem malarskiego modelowania góry - wyprowadzenia linii, cieni oraz świateł. Góra ma prawie symetryczny kształt i swoimi uskokami, zapadlinami ukazuje Grotę Narodzenia Jezusa. Dwa szczyty góry to w symbolice ikony dwoista natura Chrystusa jako Boga i jako człowieka.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć:


czwartek, 8 listopada 2018

Matka Boża

Deska, lewkas, złoto 23 3/4 karata na mikstion, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 15. sierpnia.

wtorek, 6 listopada 2018

Krystyna Sobolewska - ikonopis z Olsztyna

Dzisiaj miałam przyjemność pracować z Krysią przy ikonie Archanioła, którą złociliśmy kilka tygodni temu na warsztatach.


piątek, 2 listopada 2018

Święta Anna

Deska 20x25, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment i susło, tempera jajowa, werniks.


Dzień świąteczny - 26. lipca

poniedziałek, 29 października 2018

Warsztaty pisania ikon z ikoną Świętej Rodziny w Słupsku - I. zjazd

Pracowity weekend w Słupsku rozpoczął nowy sezon w grupie słupskich ikonopisów. Tym razem pochylamy się nad ikoną Świętej Rodziny - wykonaliśmy przepróchę, złocenie nimbów oraz wszystkie podmalówki szat i sankir.
Pracowaliśmy w Domu Świętej Rodziny przy Sanktuarium św. Józefa dzięki gościnie Ks. kustosza Władysława Stec - Sala. Dziękuję serdecznie za super organizację Gosi i Róży:-)


poniedziałek, 22 października 2018

Warsztaty pisania ikon z ikoną Bożego Narodzenia - 2. zjazd.

Podczas piątkowo - sobotniego zjazdu rozpoczęłyśmy pisanie ikony Bożego Narodzenia. Malowałyśmy tło i bazę góry z dwoma szczytami, które są symbolem dwoistej natury Jezusa - człowieka i Boga. Wykreśliłyśmy również otoczki nimbów za pomocą grafionu i farby akrylowej.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:


A tak nietypowo rozpoczęłyśmy warsztaty - pyszny tort od Ani Gapy:-)

niedziela, 21 października 2018

Ikony Deesis - poświęcenie

Dzisiaj, w kościele Na Górkach w Płocku, podczas Mszy św. zostały poświęcone ikony Deesis, które powstawały na warsztatach w naszej pracowni. To piękny moment uwieńczenia naszej wspólnej pracy i choć nie w komplecie, to jesteśmy bardzo wzruszeni i szczęśliwi.
Ks. Tadeusz Łebkowski porównywał naszą pracę do modlitwy i ciszy, którą trzeba w sobie znaleźć aby pracować nad ikoną. 
Dziękujemy serdecznie ks. Proboszczowi oraz wszystkim za miłe słowa, zapraszam do obejrzenia zdjęć:



czwartek, 18 października 2018

Matka Boża Nieustającej Pomocy

W naszej pracowni, przez trzy pracowite dni powstawało przygotowanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy do ołtarza głównego w kościele św. Józefa w Zagórzycy. Przygotowaliśmy duże podobrazie ale nad ikoną pracowała Danusia Mieleszczuk, moja koleżanka z Damnicy. 
Życzymy jej owocnej pracy przy tym pięknym przedstawieniu Maryi i czekamy na efekt końcowy:-)

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Matka Boża Częstochowska - ikona Danuty Mieleszczuk

Deska, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment, tempera jajowa, werniks

poniedziałek, 15 października 2018

Warsztaty pozłotnicze

Przez cały weekend w naszej pracowni trwały warsztaty pozłotnicze. Pracowaliśmy nad reliefem, złoceniem na pulment i zdobieniami na poler-mat oraz puncowaniami.
Było naprawdę ciężko ale wszyscy skończyli swoje prace z doskonałymi rezultatami - gratuluję. Znalazłyśmy nawet czas aby wykorzystać słoneczną pogodę i pokazać nasz piękny Płock. 
Popatrzcie na zdjęcia:-)


czwartek, 11 października 2018

Warsztaty ikonograficzne u Alexandry Kaouki w Rethymno

Po raz trzeci, na początku października odbyły się warsztaty pisania ikon u wspaniałego nauczyciela - Alexandry Kaouki. Pracowaliśmy nad ikoną Jezusa Chrystusa Pantokratora. 
Szkoła kreteńska, którą reprezentuje Alexandra to najtrudniejsza szkoła, powstała jako jedna z dwóch, obok macedońskiej, ze sztuki post bizantyjskiej. Jej prekursor - Teofan kierował ją głównie do mnichów ale już jej kontynuator - Michael Damaskenos wzbogacił ją o wpływy włoskie. To co szczególnie charakterystyczne dla tej szkoły to nasycenie kolorów, widoczny ciemny, oliwkowy proplazmos (sankir) i piękne przejścia rozjaśnień na szatach. 
Nasza polska grupa to następujący reprezentanci: z Płocka - Anna Opalińska, Emilia Dolińska i ja; ze Słupska - Małgorzata Środa, Róża Skrzypska, Joanna Nowakowska i Iwona Rogińska; z Radomia - Mariusz Dziubiński; z Woźnik Śląskich - Lucyna Dyrdzik.
Pomimo dużych różnic w doświadczeniu pisania ikon, bo były tam osoby które piszą od ponad 6 lat i takie, które przed wakacjami skończyły warsztaty dla początkujących każdy uczestnik wyjechał z własnoręcznie napisaną ikoną. 

Efekty można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Zapraszam serdecznie.

 
Tradycyjnie już - zdjęcie w starożytnej bramie Rethymno w pierwszy dzień


poniedziałek, 8 października 2018

Jezus Chrystus Pantokrator



Deska 22x30, lewkas, złoto 23 3/4 karata na mikstion, tempera jajowa, werniks.


Powstały na warsztatach pisania ikon u Alexandry Kaouki w Rethymno na Krecie - już wkrótce pełna relacja:-)

piątek, 28 września 2018

Archaniołowie

Jutro święto Archaniołów - posłańców Boga, naszych opiekunów. 
Wiele lat temu urzekła mnie kreteńska ikona Georgiosa Kortezasa z I poł. XVII w., którą dopiero teraz miałam odwagę zacząć, niestety nie zdążyłam skończyć ale pokażę dotychczasowe etapy pracy ikonopisarskiej.



poniedziałek, 24 września 2018

Warsztaty ikonopisarskie z ikoną Bożego Narodzenia - 1. zjazd

Od piątku zaczęły się pierwsze warsztaty w nowy sezonie. Bardzo piękna i zarazem trudna ikona Bożego Narodzenia jest naszym tematem przewodnim. 
Na pierwszym spotkaniu zajęliśmy się przenoszeniem rysunku i złoceniem.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć:



piątek, 21 września 2018

Warsztaty z ikoną Świętej Rodziny w Słupsku - zapisy

Serdecznie zapraszam na warsztaty pisania ikon. Tematem będzie ikona Świętej Rodziny.



Poniżej przedstawiam szczegóły warsztatów:

czwartek, 20 września 2018

Warsztaty ikonopisarskie - Św. Jerzy pokonuje smoka - zapisy

Serdecznie zapraszam na warsztaty pisania ikon. Będziemy pracowali nad bardzo ciekawą ikoną św. Jerzego pokonującego smoka.  



Poniżej przedstawiam wszystkie szczegóły:

wtorek, 11 września 2018

Madonna Arabska lub Sen Dzieciątka na pustyni

Sklejka 50 x 70 + rama, lewkas, akryl, złoto i werniks.

Obraz wg Alberta Louisa Aubleta



Ciekawy tekst o oryginale Wojciecha Teistera - polecam.

piątek, 31 sierpnia 2018

Warsztaty ikonopisarskie z ikoną "Noli me tangere" w Płocku - zapisy

Serdecznie zapraszam na warsztaty ikonopisarskie z piękną ikoną wielkanocną "Noli me tangere" w Jeleniej Górze.



Poniżej przedstawiam wszystkie szczegóły:

piątek, 17 sierpnia 2018

poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Warsztaty z ikoną Bożego Narodzenia - zapisy

Serdecznie zapraszam na warsztaty pisania ikon. Będziemy pracowali nad ikoną Bożego Narodzenia. 


Poniżej przedstawiam wszystkie szczegóły:

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Przemienienie Pańskie

Dzisiaj święto epifanijne - Przemienienie Pańskie. A oto ikona naszej koleżanki ikonopistki s. Magdaleny Kozłowskiej, z którą miałyśmy szczęście pracować na ostatnim plenerze w Holendrach.


wtorek, 31 lipca 2018

Jezus Chrystus

Deska 21 x 30 cm, lewkas, złoto 23 3/4 karata na pulment i susło, tempera jajowa, bursztyn i muszla, werniks.